Menu
Blog

Dieta ketogeniczna- jak zacząć?

dieta keto ketogeniczna od czego zacząć jadietetyk

Chciałbyś zastosować dietę ketogeniczną, ale nie wiesz, jak zacząć? Ten artykuł jest dla Ciebie. Z artykułu dowiesz się, czym jest dieta ketogeniczna oraz jak powinna wyglądać keto-adaptacja. 

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to dieta lecznicza znana ludzkości od prawie 100 lat. Bardzo ogólnie i w wielkim skrócie- dieta polega na rygorystycznym ograniczeniu węglowodanów w posiłkach, zwiększeniu ilości tłuszczów i stosunkowo niskim spożyciu białek. Taki sposób odżywiania indukuje ketozę- stan metaboliczny, w którym dochodzi do intensywnego utleniania kwasów tłuszczowych, co powoduje wzrost stężenia ciał ketonowych w osoczu krwi powyżej 0.5 mmol/litr. Ciała ketonowe w tym stanie metabolicznym są głównym paliwem energetycznym dla organizmu, co niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków biologicznych. Ketozę może indukować również długotrwała głodówka.

Interesuje Cię historia stosowania diety ketogenicznej- przeczytaj więcej na: https://jadietetyk.pl/historia-stosowania-diety-ketogennej/

Źródłem węglowodanów na diecie ketogenicznej powinny być warzywa i owoce. Produkty, których należy unikać to suszone owoce, przetwory owocowe, nasiona roślin strączkowych, ziemniaki, produkty zbożowe, wyroby cukiernicze, napoje owocowe, miody, galaretki, lody itp. Źródłem białka powinno być mięso, drób, ryby, dobrej jakości wędliny, jaja, nabiał. Niewskazane jest jednak mleko i chude przetwory mleczne. Źródłem tłuszczów powinna być oliwa z oliwek, masło, niektóre oleje roślinne, olej MCT.

Keto-adaptacja

Adaptacja do diety ketogenicznej jest przystosowaniem organizmu do wykorzystywania ciał ketonowych jako podstawowego źródła energii (u osób spożywających duże ilości węglowodanów takim paliwem jest glukoza). Jest jednak umowna, a czas trwania tego okresu jest zależny od wielu cech osobniczych, jakości spożywanego pokarmu czy stylu życia. Najczęściej mówi się o 30 dniach, ale okres ten może trwać 2 tygodnie, 6 tygodni, a nawet kilka miesięcy. Po okresie adaptacji samopoczucie powinno się poprawić, energia fizyczna i wydolność psychiczna powinny się zwiększyć, a uczucie głodu i ochota na słodycze zniknąć.

W tym okresie powinniśmy nauczyć się jeść zgodnie z zasadami diety ketogenicznej. Jest to okres szczególny dla naszego organizmu, dlatego produkty, które dostarczamy powinny być nieprzetworzone i wysokiej jakości. W naszej codziennej diecie nie powinien znaleźć się smak słodki- organizm musi oduczyć się ochoty na słodycze, przekąski itd. Jest to najlepszy czas na stałą zmianę nieprawidłowych nawyków żywieniowych.

Keto-adaptacja- ile jeść?

W okresie adaptacji do diety ketogenicznej istotną rolę odgrywają proporcje między makroskładnikami- białkami, tłuszczami i węglowodanami. Najczęstszym rozkładem makroskładników jest:

75-85% energii z tłuszczów, 10-15% energii z białka, 5% energii z węglowodanów

W zależności od celu stosowania diety ketogenicznej, wagi, stylu życia i zdrowia proporcje makroskładników mogą być inne.

Inną bardzo ważną kwestią, którą należy ustalić jest zapotrzebowanie kaloryczne naszego organizmu. W początkowym okresie stosowania diety, ilość kalorii, którą należy przyjmować powinna być równa z naszym zapotrzebowaniem energetycznym (lub lekka redukcja).

Jak wyliczyć zapotrzebowanie?- możemy skorzystać z kalkulatorów dietetycznych znajdujących się w Internecie, co prawda nie są one w stu procentach miarodajne (nie uwzględniają m.in. stanu zdrowia), ale dadzą nam przybliżoną wartość i punkt odniesienia.

Przykład

Kobieta- 30 lat, 167 cm, 60 kg. Średnia aktywność fizyczna (ćwiczenia 3 razy w tygodniu)- 2000 kcal 15% białka- 75 g, 78% tłuszczu- 173 g, 7% węglowodanów- 35 g

Keto- adaptacja- co jeść?

Produkty zalecane

Mięsa- każde mięso dobrej jakości, szczególnie zalecam podroby i dziczyznę

Jaja

Ryby- wszystkie ryby dobrej jakości, niehodowlane

Tłuszcze do smażenia- smalec gęsi lub kaczy, smalec wieprzowy (tylko dobrej jakości, najlepiej ekologiczny), olej kokosowy nierafinowany, masło klarowane

Tłuszcze na zimno (np. do sałatek)- oliwa z oliwek, olej lniany (nierafinowany, nieoczyszczony, przechowywany TYLKO w lodówce), masło extra

Warzywa:

– wszystkie sałaty (lodowa, rukola, roszponka itp.)

– szpinak

– kiszonki

– pomidory

– ogórki

– brokuł

– kalafior

– cukinia

– bakłażan

– kapusty

– brukselka

– seler naciowy

– szparagi

– cebula

– czosnek

– fasolka szparagowa

Owoce- awokado, oliwki

Osoby, które dobrze tolerują nabiał, orzechy, nasiona i pestki również mogą je włączyć do swojej diety.

Keto-adaptacja- suplementacja i badania

Dieta ketogenna, szczególnie w początkowym okresie stosowania, powoduje utratę glikogenu znajdującego się w wątrobie i mięśniach- czyli zmagazynowanego zapasu energii w postaci glukozy. Dochodzi do wzmożonej diurezy, a wraz z nią utraty elektrolitów, które należy uzupełnić:

– sód

– potas

– magnez

– u dzieci wapń

Przed rozpoczęciem diety ketogenicznej, ale również każdej innej zmiany w sposobie żywienia, należy wykonać badania- pozwoli to dostosować dietę do stanu zdrowia, co jest kluczowym i niezbędnym warunkiem aby uzyskać korzyści ze stosowania danego modelu odżywiania.

Jakie badania wykonać możesz przeczytać tutaj- https://jadietetyk.pl/badania-laboratoryjne-na-diecie-ketogennej/

Rozszerzanie diety ketogenicznej

Po okresie adaptacji do diety ketogenicznej, dietę należy dostosować do własnych celów. Jeżeli zależy nam na utracie tkanki tłuszczowej powinniśmy odpowiednio zmniejszyć ilość spożywanych tłuszczów, co jest równoznaczne z redukcją spożywanych kalorii oraz zwiększyć udział białka, węglowodanów i błonnika pokarmowego.

Inaczej wygląda dieta u osób, których celem jest poprawa stanu zdrowia- zmiany w proporcji i ilości spożywanych składników pokarmowych powinny być stale konsultowane ze specjalistą.

Po prawidłowych przejściu przez okres adaptacji, dietą możemy wzbogacić o kolejne produkty spożywcze takie jak:

Orzechy, nasiona, pestki:

– migdały

– kokos (w tym wiórki kokosowe, mleczko kokosowe, mąka kokosowa)

– orzechy włoskie

– makadamia

– orzechy brazylijskie

– orzechy laskowe

– pekan

– sezam niełuskany

– pestki dyni

– słonecznik

– siemię lniane

Owoce:

– maliny

– jeżyny

– borówki amerykańskie

– poziomki

– truskawki

Nabiał- tłuste sery i śmietany

Wskazania i przeciwwskazania- dieta ketogeniczna

Wskazania

Odpowiednio prowadzona dieta ketogeniczna, która wprowadzi organizm w stan ketozy klinicznej, poza utratą masy ciała, może przysporzyć organizmowi wiele korzyści zdrowotnych. Poza padaczką, która była pierwszą chorobą, w której stosowano z powodzeniem dietę ketogeniczną, ketoza ma korzystne działanie w:

– chorobach neurodegeneracyjnych: choroba Parkinsona i Alzheimera

– autyzmie

– złośliwych guzach mózgu

– udarze

– stłuszczeniu wątroby

– chorobach autoimmunologicznych, np. stwardnienie rozsiane, RZS

– chorobach mitochondrialnych

– migrenie

– niektórych chorobach zakaźnych

– zaburzeniach hormonalnych, np. PCOS

– insulinooporności i cukrzycy typu I i II

– chorobach psychicznych, np. schizofrenia

– genetycznych schorzeniach metabolicznych:  deficyt transportera glukozy typu 2, deficyt dehydrogenazy pirogronianowej, deficyt fruktokinazy, hiperglicynemia nieketotyczna, glikogenozy, choroby spichrzeniowe (Gauchera, Taya-Sachsa)

Przeciwwskazania

Istnieją również zaburzenia i choroby, które są potencjalnym przeciwskazaniem do zastosowania takie modelu odżywiania:

– niewydolność trzustki, nerek, wątroby

– kamica dróg żółciowych

– hipoglikemia o nieznanej przyczynie

– niektóre wrodzone wady metaboliczne związane z przemianami tłuszczów

Pomiar ciał ketonowych

Pomiar ciał ketonowych wykonuje się za pomocą glukometru z opcją mierzenia ciał ketonowych.

Pierwszy pomiar, który ma za zadanie pokazać nam czy adaptacja przebiega pomyślnie, wykonuje się w ok. 3 tygodniu stosowania diety. Później pomiary wykonuje się w zależności od celu, który chcemy osiągnąć i stanu naszego zdrowia. Jeżeli ketoza ma nam posłużyć jako środek do utraty masy ciała i lepszego samopoczucia, mierzenie ciał ketonowych nie jest konieczne- lepszym wyznacznikiem będą uzyskane efekty i samopoczucie. U osób stosujących dietę ketogeniczną z powodów zdrowotnych (padaczka, cukrzyca typu I, nowotwory, migreny itp.) pomiar zarówno ciał ketonowych jak i glukozy (i ich odpowiednie proporcje) są bardzo istotne.

Osobiście nie polecam mierzenia ciał ketonowych w moczu.

Podane przeze mnie informacje nie stanowią porady lekarskiej ani instrukcji leczenia jakiejkolwiek choroby. Przed zastosowaniem diety skonsultuj się ze swoim lekarzem lub dietetykiem.
Jeśli potrzebujesz pomocy dietetyka w dostosowaniu diety do Twojego stanu zdrowia- zapraszam do kontaktu.

Bibliografia:

1. Robert Kincaid Murray, Daryl K. Granner, Victor W. Rodwell: Biochemia Harpera ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008. ISBN 978-83-200-3963-4,

2. Starbała A., Bawa S.: Zastosowanie diety ketogennej we wspomaganiu leczenia epilepsji, ROCZN. PZH 2007, 58, NR 1, 1-144,

3. Chorągiewicz T. i in.: Przeciwdrgawkowe i neuroprotekcyjne działanie diety ketogennej, 205 Przegląd Lekarski 2010/67/3

3. Westman E.C. i in.: Low-carbohydrate nutrition and metabolism, Am J Clin Nutr 2007;86:276–84

4. Westman E. C. i in.: The effect of a low-carbohydrate, ketogenic diet versus a low-glycemic index diet on glycemic control in type 2 diabetes mellitus, Nutrition & Metabolism 2008, 5:36 doi:10.1186/1743-7075- 5-36

5. Dobropolski D.: Ketoza. Wejdź na wyższy poziom, 2018

6. Poplawski M. M. i in.: Reversal of Diabetic Nephropathy by a Ketogenic Diet, PLoS ONE 6(4): e18604. doi:10.1371/journal.pone.0018604

7. Yancy W.S. i in.: A low-carbohydrate, ketogenic diet to treat type 2 diabetes, Nutr Metab (Lond). 2005; 2: 34. 1. doi: 10.1186/1743-7075-2-34

7 komentarzy

 • O chorobie Hashimoto holistycznie | jadietetyk.pl
  29 października 2020 o godzinie 11:02

  […] Dieta ketogeniczna niewątpliwie może przynieść korzyści pacjentom z chorobą Hashimoto z kilku powodów: […]

  Odpowiedz
 • […] O PODSTAWOWYCH ZASAD DIETY KETOGENNEJ- PODAŻY WĘGLOWODANÓW, DOBORZE ODPOWIEDNICH PRODUKTÓW CZY PRZECIWWSKAZANIACH DO KETOZY, MOŻESZ PRZECZYTAĆ W MOIM ARTYKULE Dieta ketogenna- od czego zacząć? […]

  Odpowiedz
 • Lenio
  15 listopada 2019 o godzinie 18:26

  Muszę przyznać, że dieta ketogenna oraz jej popularność jest dla mnie więcej, niż zaskakująca. Nie spodziewałem się, że to rozwiązanie dietetyczne, aż tak przypadnie do gustu Polakom (i nie tylko!). Zainteresowanie tą dietą jest ogromne, co potwierdza chociażby fakt, że coraz więcej cateringów dietetycznych oferuje również dietę ketogenną.

  Natomiast, martwi fakt, iż wiele osób zafascynowanych potencjalnymi efektami nie dba o realizację badań, które pozwolą nam określić czy nasz organizm jest gotowy na tego typu jadłospis. A szkoda!

  Nie mniej, moje osobiste zdanie na temat diety ketogenicznej jest naprawdę pozytywne.

  Odpowiedz
 • […] O PODSTAWOWYCH ZASAD DIETY KETOGENNEJ- PODAŻY WĘGLOWODANÓW, DOBORZE ODPOWIEDNICH PRODUKTÓW CZY PRZECIWWSKAZANIACH DO KETOZY, MOŻESZ PRZECZYTAĆ W MOIM ARTYKULE Dieta ketogenna- od czego zacząć? […]

  Odpowiedz
 • […] Ponadto dochodzą tu wszystkie przeciwwskazania do diety ketogennej, o których możesz przeczytać TUTAJ.  […]

  Odpowiedz
 • Ketoza a starzenie się organizmu | jadietetyk.pl
  22 sierpnia 2019 o godzinie 08:21

  […] Dieta o ketogenna- od czego zacząć? KLIK […]

  Odpowiedz
 • Ketoza w leczeniu migren | jadietetyk.pl
  15 lipca 2019 o godzinie 15:56

  […] Gorąco zachęcam do przetestowania takiej terapii. Jak zacząć i czy dieta jest dla Ciebie możesz przeczytać tutaj: klik. […]

  Odpowiedz

Zostaw komentarz