Menu
Blog

Badania laboratoryjne na diecie ketogennej

Dostaję od Was sporo pytań dotyczących tego, jakie badania warto wykonać przed zmianą diety. Szczególnie dotyczy to osób, które zaczynają swoją przygodę z dietą ketogenną.

Wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych może zasugerować nam istniejące już problemy zdrowotne, które bardzo często można poprawić samą dietą lub wprowadzeniem odpowiedniej suplementacji, dlatego warto je wykonywać raz do roku.

Do takich badań należą:

morfologia z rozmazem

ALT, ASP, GGTP, bilirubina

homocysteina, profil lipidowy

mocznik, kreatynina

CRP

glukoza na czczo,
insulina, leptyna

TSH, fT3, fT4

witamina D3

W zależności od płci i stylu życia pacjenta warto zbadać poszczególne hormony płciowe.

Dlaczego akurat takie badania?

Zarówno na diecie ketogennej, jak i na każdej innej, prawidłowa funkcja tarczycy, nerek czy wątroby jest bardzo istotna. Odpowiednią podażą białek, tłuszczów i węglowodanów możemy stymulować procesy odnowy komórek, jak i spowodować, że uszkodzony narząd będzie pracowała jeszcze gorzej.

Nieprawidłowa gospodarka hormonalna może być przeciwwskazaniem do spożywania określonych produktów, rygorystycznych ograniczeń dietetycznych czy wysokiej aktywności fizycznej.

Niestety w dobie dzisiejszych czasów i istniejących chorób cywilizacyjnych, u wielu z Was stan ketozy, pomimo tego że jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, może nie być najlepszym sposobem na odchudzanie lub poprawę zdrowia. Wykonanie odpowiednich badań pozwala wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i może zasugerować nam jaka dieta, w tym przypadku, będzie najlepszym rozwiązaniem.

Pamiętajcie, że indywidualne podejście jest kluczowe, szczególnie podczas ketozy. Jadłospis przygotowany dla Twojego męża/żony/brata/koleżanki może być nieodpowiedni dla Ciebie i nie przynieść żadnych pozytywnych efektów.

1 komentarz

Zostaw komentarz