Menu
Blog

Dieta ketogeniczna a migreny

Dieta ketogeniczna a migreny jadietetyk

Dieta ketogeniczna a migreny to bez wątpienia bardzo ciekawy i ważny temat. Pomimo wielu przeprowadzonych badań mających na celu zrozumienie patofizjologii migren, skuteczność aktualnych metod leczenia jest niezadowalająca lub leczenie prowadzi do wielu niekorzystnych skutków ubocznych. Dlatego jedną z bardziej obiecujących terapii jest dieta ketogeniczna- naturalna i w pełni bezpieczna terapia.

Dieta ketogeniczna a migreny- badania

– Badania pokazują, że u osób cierpiących na migreny występuje polimorfizm genu BDNF (mózgowy czynnik neurotroficzny), który ma związek z jego zmniejszoną aktywnością. BDNF bierze udział w regulacji istotnych procesów w organizmie: uczenia się i pamięci, neurogenezy, neuroregeneracji, apoptozy, rozwoju i wzrostu neuronów. Stan ketozy zwiększa ekspresję BDNF poprzez mechanizmy epigenetyczne.

– Ketoza prowadzi do zwiększenia poziomu GABA w mózgu i niższego poziomu glutaminianu, co może przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości bólowych związanych z migreną.

– Badania pokazują, że osoby cierpiące na migrenę wykazują nieprawidłowe funkcjonowanie mitochondriów, upośledzenie metabolizmu tlenowego i energetycznego, czy nieprawidłowy transport glukozy do mózgu. Dieta ketogeniczna poprawia funkcjonowanie mitochondriów oraz wpływa na zmniejszenie produkcji reaktywnych form tlenu. Ma działanie wzmacniające metabolizm energetyczny- wpływa na wzrost produkcji energii w procesie oddychania tlenowego i wzrost jego wydajności, przy jednoczesnym ograniczeniu stresu oksydacyjnego. Ponadto badania pokazują, że ciała ketonowe są lepszym paliwem dla naszego mózgu niż glukoza.

Badania są bardzo obiecująca, ale widać to również w praktyce. Już wielokrotnie spotkałam się z opinią osób, które stosują dietę ketogeniczna, że częste bóle głowy całkowicie minęły lub pojawiają się bardzo rzadko.

Gorąco zachęcam do przetestowania takiej terapii. Jak zacząć i czy dieta jest dla Ciebie możesz przeczytać tutaj: klik.

Bibliografia: Lorenzo D. C. i in.: A ketogenic diet normalizes interictal cortical but not subcortical responsivity in migraineurs, BMC Neurology 2019 19:136

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz