Menu
Desery / Przepisy

Truskawkowy keto sernik na zimno

Truskawkowy keto sernik na zimno jadietetyk

Keto sernik na zimno z sezonowymi owocami to idealne ciacho na tą porę roku – lekkie, delikatne i rozpływające się w ustach. Przygotowałam je na bazie półtłustego twarogu i skyru, dlatego zawiera całkiem sporo białka, jest dość sycące i równocześnie niskokaloryczne.

SKŁADNIKI/ 6 porcji

  • 350 g twarogu półtłustego
  • 2 opakowania jogurtu skyr, 300 g
  • 10 większych truskawek, 150 g
  • 4-6 łyżek erytrytolu w pudrze, 40-60 g
  • 2 łyżki żelatyny, 20 g
  • 60-70 ml wrzątku
  • opcjonalnie: 100 g czekolady 80% i 100 g śmietanki 30% na polewę

Ciasto przygotowałam w tortownicy o średnicy 16 cm.

PRZYGOTOWANIE – keto sernik na zimno

Twaróg mielimy w w maszynce, najlepiej dwukrotnie. Jeżeli nie posiadamy maszynki możemy posłużyć się blenderem i zmiksować ser na gładko.

Zmielony twaróg przekładamy do większej miski, dodajemy jogurt skyr, truskawki oraz erytrytol do smaku. Następnie wszystkie składniki dokładnie miksujemy.

Ważne, żeby erytrytol był w formie pudru, ponieważ w innym wypadku będzie wyczuwalny w cieśnie. Erytrytol możemy zmielić samodzielnie w melakserze, młynku do kawy lub moździerzu.

Przygotowujemy 20 g żelatyny i zagotowujemy wodę w czajniku. Około 60-70 ml gorącej wody wlewamy do małego pojemniczka, od razu wsypujemy żelatynę i energicznie mieszamy, najlepiej rózgą kuchenną. Odstawiamy do przestudzenia.

Przestudzoną żelatynę wlewamy do masy serowej i miksujemy całość.

Spód oraz boki tortownicy wykładamy papierem do pieczenia. Żeby papier przylegał do boków tortownicy, warto je wcześniej delikatnie natłuścić masłem. Następnie na tak przygotowaną formę wlewamy masę serową.

Sernik na zimno wkładamy do lodówki do stężenia, najlepiej na całą noc.

Opcjonalnie możemy przygotować polewę czekoladową: 100 g śmietanki 30% podgrzewamy w małym garnku nie doprowadzając do wrzenia. Następnie do gorącej śmietanki dodajemy posiekaną czekoladę. Zdejmujemy garnek z palnika i całość mieszamy bardzo dokładnie przez kilka minut, aż składniki dobrze się połączą.

Polewę zostawiamy do lekkiego przestudzenia i polewamy nią sernik. Ponownie wkładamy do lodówki na 1-2 godziny, aż polewa całkowicie stężeje.

Wartość energetyczna całego ciasta (bez polewy czekoladowej): 771 kcal, 119 g białka, 17 g tłuszczu, 34 g węglowodanów przyswajanych, 3 g błonnika

Wartość energetyczna porcji – 1/6 ciasta (bez polewy czekoladowej): 129 kcal, 20 g białka, 3 g tłuszczu, 6 g węglowodanów, <1 g błonnika

2 komentarze

  • Kasia
    6 sierpnia 2023 o godzinie 17:00

    Już po sezonie truskawkowym ale są maliny ❤️ Warto zaryzykować?

    Odpowiedz
    • jadietetyk
      7 sierpnia 2023 o godzinie 08:14

      Myślę, że tak. Maliny mają drobne pesteczki, które będą wyczuwalne w cieśnie. Można je wcześniej przetrzeć.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz