Menu
Kolacje / Obiady / Przepisy / Śniadania

Keto tortilla

keto tortilla przepis jadietetyk

Keto tortilla, czyli uniwersalny przepis na zdrowy i niskowęglowodanowy placek, który doskonale sprawdzi się w kuchni miłośników wrapów i kebabów 🙂

Struktura tortilli jest bardzo elastyczna – można śmiało zawijać w nią ulubione składniki bez obaw, że placek pęknie.

Marchewka na diecie keto

Z racji tego, że pod postem pojawiło się dużo zapytań i wątpliwości dotyczących marchewki na diecie ketogenicznej, chciałabym wyjaśnić kilka kwestii:

  • Marchewka wbrew pozornym nie zawiera dużej ilości węglowodanów – średnio jest to około 5 g węglowodanów przyswajalnych w 100 g produktu.
  • Surowa marchewka lub marchewka poddana krótkotrwałej obórce termicznej nie ma wysokiego indeksu glikemicznego – wystrzegamy się jedynie rozgotowanej marchewki.
  • Najważniejsza jest dobowa podaż węglowodanów – na diecie ketogenicznej możemy spożywać marchewkę oraz inne warzywa korzeniowe, ale należy robić to z umiarem i kontrolować to, ile węglowodanów spożyliśmy danego dnia.

SKŁADNIKI/ 1 duża sztuka

  • 1 duża marchewka, 100 g
  • 2 jajka
  • 60 g serka śmietankowego, może być smakowy, np. ziołowy
  • 1 łyżka łupin babki jajowatej, 10 g
  • szczypta soli, świeżo mielonego pieprzu, suszonego oregano, pieprzu cayenne

PRZYGOTOWANIE – keto tortilla

Nagrzewamy piekarnik do 190 stopni C. Dużą blachę z wyposażenia piekarnika wykładamy papierem do pieczenia.

Marchewkę obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Przekładamy do miski.

Do marchewki wbijamy jajka, dodajemy serek śmietankowy, łupiny babki jajowatej oraz przyprawy. Całość dokładnie mieszamy.

Powstałe ciasto wykładamy na blachę. Rozprowadzamy cienko za pomocą łopatki sylikonowej tak, żeby spód był możliwie jak najcieńszy, ale bez dziur i prześwitów. Wyrównujemy boki na kształt prostokąta.

Blachę wkładamy do piekarnika i zapiekamy 15 minut. Keto tortilla jest gotowa po lekkim przestygnięciu.

Placek można również podgrzewać na patelni lub w opiekaczu.

Ja swój placek dzielę na dwie części i przechowuję w lodówce do 3 dni.

Wartość odżywcza: 340 kcal, 17 g białka, 24 g tłuszczu, 8 g węglowodanów przyswajalnych, 12 g błonnika

16 komentarzy

  • Tomek
    11 lutego 2024 o godzinie 20:49

    Marchewka na keto?

    Odpowiedz
    • jadietetyk
      12 lutego 2024 o godzinie 08:59

      Tak. Marchewka zawiera około 5 g węglowodanów przyswajalnych w 100 g, dlatego można ją spożywać na diecie keto, oczywiście w ograniczonych ilościach.

      Odpowiedz
  • Adam
    1 lutego 2024 o godzinie 12:56

    Cześć , mam problem bo nie mogę jeść nabiału a tu jaja są niestety 😉 Czy jest jakaś szansa aby je zastąpić?

    Odpowiedz
    • jadietetyk
      1 lutego 2024 o godzinie 13:05

      Cześć, jajka to główny składnik tego przepisu, więc ciężko będzie znaleźć dla nich zamiennik.

      Odpowiedz
  • Marzena
    1 lutego 2024 o godzinie 11:00

    Czyli co łączyć z ziemniakiem, burakiem, marchewką ….???

    Odpowiedz
    • jadietetyk
      1 lutego 2024 o godzinie 12:16

      Zawsze komponuj swój posiłek ze źródeł białka (mięcho, ryby, nabiał, jaja), tłuszczu (np. masło, oliwa, olej MCT) + węglowodany, czyli np. warzywa, które wymieniłaś w formie gotowanej lub surowej. Jeżeli masz problemy z glikemią po posiłku i wybierasz warzywa gotowane, dorzuć do nich porcję warzyw surowych.

      Jeśli chodzi o ziemniaki, które mają zdecydowanie więcej węglowodanów od buraka czy marchewki, musisz obserwować reakcje organizmu i pilnować dobowej podaży węglowodanów. Jeżeli jesteś aktywna fizycznie 1 ziemniak do obiadu od czasu do czasu nie powinien stanowić problemu.

      Odpowiedz
  • Lili
    1 lutego 2024 o godzinie 00:52

    Przepraszam, wkradł się błąd. 20-30g węglowodanów, a nie mg. Dieta keto polega na wejściu w głęboką ketozę, a nie osiagnie się tego powyżej tych wartości. Mylenie diety keto z low karb to poważny błąd

    Odpowiedz
    • Miro40
      1 lutego 2024 o godzinie 19:40

      Nie rozumiem o co ci chodzi lili, w przepisie jest podane 8g węglowodanów, więc do 20-30g jeszcze daleko.
      Jak dla mnie fajny przepis, smaczny i mega przydatny, bo tortilka czasami jak złoto, dzięki

      Odpowiedz
  • Lili
    31 stycznia 2024 o godzinie 10:28

    Marchew jest warzywem zakazanym na keto, jak i wszystkie korzeniowe. Po obróbce cieplnej wywala węgle w kosmos

    Odpowiedz
    • jadietetyk
      31 stycznia 2024 o godzinie 10:39

      Nieprawda. Nie ma czegoś takiego, jak warzywa zakazane na keto. Nie definiujemy diety keto poprzez produkty zakazane i dozwolone. Dieta keto to każda dieta, która nasila produkcję ciał ketonowych. To jakimi produktami będziemy się posiłkować, żeby doprowadzić do stanu ketozy to kwestia drugorzędna. Mogą to być nawet ziemniaki, buraki i dynia.

      I co to znaczy ,,wywala węgle w kosmos”? Marchew to bardzo zdrowe warzywo ze sporą ilością błonnika. Surowa i po obróbce ma taką samą ilość węglowodanów. Rozgotowana co prawda może zwiększyć poziom glukozy we krwi u osób z zaburzoną gospodarką cukrową, ale w tym przepisie rozgotowana nie jest.

      Odpowiedz
      • A
        31 stycznia 2024 o godzinie 16:14

        Dziękuję za przepis, skorzystam. Trzeba mieć świadomość, które warzywa i owoce na keto są zalecane, a które należy jeść w ograniczonej ilości lub zrezygnować. Wiem, że zaraz może być zarzut, że umiar jest ważny we wszystkim, ale nie chodzi o umiar, tylko fakt co powoduje wyrzut insuliny i do jakiego poziomu. Jako osoba, która zwraca na to uwagę, bo niestety muszę, to marchewka, ziemniaki, buraki itp są zalecane w małych ilościach i w połączeniu z odpowiednimi produktami, żeby właśnie nie wywalało insuliny w kosmos. Dlatego też ważne ile węgli jest na dobrze bo co innego dieta keto, a co innego LCHF

        Odpowiedz
        • jadietetyk
          31 stycznia 2024 o godzinie 16:34

          Tak, zgadzam się – należy mieć taką świadomość, ale to kwestia indywidualna. Dla Ciebie produktem wpływającym negatywnie na ketozę i wyrzut insuliny będzie burak, a dla innej osoby burak, nawet ugotowany może być ok.

          Dlatego nie generalizujemy. Wszystkie warzywa na keto są dozwolone, ale tak, jak napisałaś – ilość i połączenie składników w posiłku ma fundamentalne znaczenie.

          Odpowiedz
      • Lili
        1 lutego 2024 o godzinie 00:46

        Co za bzdury. Marchew poddana obróbce ma dużo wiecej węglowodanów i wysoki indeks glikemiczny co sama na sobie sprawdziłam. Jeszcze surowa to pół biedy. Po tym co tu czytam, to się zastanawiam, czy napewno na stronę dietetyka trafiłam. Czysta dieta keto wyrzuca grupy warzyw. Dieta w której dozwolona jest marchew, ziemniaki czy fasola, to dieta co najwyżej niskoweglowodanowa dla cukrzyków i insulinoopornych, w której stosuje się wypłaszczanie krzywej glukozowej, a nie keto. Na keto ilość węglowodanów musi być niższa niż 20-30 mg na dobę i nie osiagnie się tego jedząc marchewki. Może chleb też można na keto co? Byle błonnikiem, białkiem i warzywami zagryźć?

        Odpowiedz
        • jadietetyk
          1 lutego 2024 o godzinie 08:30

          Niestety Lili, mylisz się. W swojej pracy wprowadziłam już kilkaset osób w stan ketozy, od malutkich dzieci chorujących na padaczkę po osoby starsze z poważnymi zaburzeniami metabolicznymi. I w niektórych przypadkach opierałam dietę tylko na gotowanych warzywach, w tym marchewce, bo tego wymagał dany przypadek. Nie bierzesz pod uwagę jednej ważnej rzeczy – każdy organizm jest inny i ma inny próg wejścia w ketozę, inaczej też reaguje na dane produkty.

          Wracając do kwestii marchewki, bo należy to wyjaśnić – 1 marchewka o wadze 45 g ma 2,3 g węglowodanów przyswajalnych. Gdy ją ugotujesz lub upieczesz, dalej będzie miała 2,3 g węglowodanów przyswajalnych 🙂 Zawartość procentowa będzie inna ze względu na utratę wody, co nie zmienia faktu, że ilość liczona w gramach będzie taka sama. I owszem indeks glikemiczny będzie wyższy, ale to absolutnie nie musi utrudniać wejścia w stan ketozy.

          Proszę Cię, na przyszłość, nie postrzegaj diety keto tylko przez pryzmat swojego przypadku.

          Odpowiedz
          • Ewa
            20 lutego 2024 o godzinie 14:09

            Bardzo dobrze wytłumaczone, niektóre osoby są za bardzo przywiązane do własnego widzimisię i nie da się im niczego wytłumaczyć.
            Gratuluję bardzo dobrze napisanych artykułów.
            Pozdrawiam Ewa

          • jadietetyk
            20 lutego 2024 o godzinie 14:17

            Bardzo dziękuję 🙂

Zostaw komentarz