Pomimo ogromnego boom na dietę ketogenną, na polskich stronach internetowych nie znajdziemy wiele informacji na temat jej stosowania w kontekście klinicznym i współczynnika GKI. Zapomnieliśmy, że dieta ketogenna to przede wszystkim dieta lecznicza i utożsamiamy ją bardziej z odchudzaniem niż z leczeniem.
Ketoza kliniczna to ketoza indukowana w celach medycznych. Stosuje się ją przede wszystkim w terapii padaczki lekoopornej, nowotworów, cukrzycy i chorób neurodegeneracyjnych. Podstawową różnicą pomiędzy zastosowaniem diety niskowęglowodanowej (profilaktycznie lub w celu utraty masy ciała) a wprowadzeniem organizmu w stan ketozy klinicznej jest większa samokontrola i jeszcze większa personalizacja.
Działanie ketozy to przede wszystkim działanie przeciwzapalne, efekt antykataboliczny, działanie przeciwdrgawkowe, poprawa glikemii i działanie neuroprotekcyjne, lecz samo przejście na dietę ketogenną może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Warto wtedy skorzystać z narzędzia jakim jest współczynnik GKI.
GKI
Glucose Ketone Index [GKI] to stosunek glukozy we krwi do ketonów. Badania wykazały zależność pomiędzy poziomem GKI a skutecznością diety ketogennej. GKI pozwala ocenić w jak zaawansowanej ketozie jesteśmy i czy powinniśmy wprowadzić modyfikacje w celu pogłębienie tego pożądanego stanu metabolicznego.
Współczynnik GKI został opracowany jako narzędzie monitorujące skuteczność terapii chorób nowotworowych, ale zastosowanie go w innych chorobach, szczególnie w obrębie mózgu, może przynieść wiele korzyści. Do takich chorób należą choroba Alzheimera, Parkinsona, pourazowe uszkodzenie mózgu, przewlekła choroba zapalna i padaczka.
Jak obliczyć współczynnik GKI?
GKI to stosunek glukozy do ketonów, a dokładniej do BHB, czyli głównego ciała ketonowego krążącego we krwi.
Poziom ketonów podaje się przeważnie w mM/L, ale większość glukometrów podaje stężenie glukozy we krwi w mg/dL, dlatego zanim podzielimy glukozę przez ketony musimy zamienić jednostki- mg/dL na mM/L. Możemy do tego celu zastosować kalkulatory dostępne w Internecie [np. KLIK] lub obliczyć na piechotę, dzieląc poziom glukozy podany w mg/dL przez 18,018 (ponieważ 1 mM/L = 18,018 mg/dL). Otrzymany wynik to poziom glukozy w mM/L.
Przykład
Mój poziom glukozy to 80 mg/dl, a poziom ketonów to 3,8 mM/L (zmierzone glukometrem z opcją mierzenia ciał ketonowych). Współczynnik GKI policzyłam w następujący sposób:
80 mg/dL : 18,018 = 4.44 mM/L
4,44 mM/L : 3.8 mM/L = 1,17
Mój współczynnik GKI to 1,17.
Pomiar należy wykonywać 2-3 godziny po posiłku, najlepiej dwa razy dziennie. Umożliwi to skojarzenie ewentualnych zmian w poziomie GKI ze zjedzonym posiłkiem i pozwoli wprowadzić modyfikacje.
Co oznacza otrzymany wynik?
Dieta ketogenna jest skuteczniejsza w przypadku niższych wartości GKI. Świadczą o tym przeprowadzone badania:
W badaniu klinicznym obserwacji poddano dwóch pacjentów pediatrycznych ze złośliwym nowotworem mózgu, u których wprowadzono dietę ketogenną. U pacjenta z gwiaździakiem anaplastycznym początkowe GKI wynosiło 27,5, nowotwór wówczas nie reagował na chemioterapię. Gdy GKI spadło do 1,1 pobór glukozy przez guza zmniejszył się o 21,77%. U drugiego pacjenta z gwiaździakiem móżdżku, gdy GKI spadło z 27,5 na 0,7, również zauważono zmniejszony wychwyt glukozy przez guza o 21,84%. W innych badaniach klinicznych, przeprowadzonych również na zwierzętach, otrzymano podobne wyniki.
Im niższy współczynnik GKI tym lepiej. Wartość docelowa to 1– uważa się, że jest to najbardziej terapeutyczny poziom ketozy klinicznej. Czyli dążymy do jak najwyższego poziomu BHB i jak najniższego poziomu glukozy. A co z hipoglikemią?
HIPOGLIKEMIA A KETOZA
Z definicji hipoglikemia to stan, w którym ilość glukozy we krwi spada poniżej 70 mg/dL. Na diecie ketogennej nietrudno o taki wynik. A dążąc co GKI równego 1 jest to nawet wskazane. Czy jest się czego bać? NIE. Choć u osoby na diecie węglowodanowej hipoglikemia to niebezpieczny stan, na diecie ketogennej organizm działa inaczej– czerpie energię z ciał ketonowych, a one dodatkowo zapobiegają objawom neurologicznym związanym z hipoglikemią.
Warto dodać, że korzystny współczynnik GKI możemy uzyskać również postem lub głodówką leczniczą. Dieta ketogenna nie jest jedyną metodą wprowadzenia organizmu w stan ketozy.
NIE TYLKO DIETA
Dieta ketogenna zawsze powinna iść w parze z optymalizacją stylu życia- snem, słońcem i ograniczeniem stresu. Stres może być doskonałym przeciwnikiem uzyskania korzyści z ketozy, ponieważ podnosi poziom glukozy we krwi, szczególnie u osób z cukrzycą. Zadbanie o te czynniki powinno być nieodłącznym elementem walki o optymalny poziom GKI.
Zachęcam osoby, które przebywają w ketozie w celach profilaktycznych, do zmierzenia współczynnika GKI. Jestem bardzo ciekawa waszych pomiarów.
Bibliografia: Meidenbauer J.J., Mukherjee P., Seyfried T.N.: The glucose ketone index calculator: a simple tool to monitor therapeutic efficacy for metabolic management of brain cancer, Nutr Metab (Lond). 2015; 12: 12.
Warto przeczytać Dieta keto- jak zacząć?
24 komentarze
Weronika
5 stycznia 2023 o godzinie 06:40Cześć!
Bardzo merytoryczny wpis – dziękuję:)
Zastanawia mnie czy jest jakaś preferowana część dnia do wykonywania jak najoptymalniejszych pomiarów?
Np. z rana na czczo, czy parę godzin po posiłku?
Moje wyniki się różnią w zależności od w/w i nie wiem którymi pomiarami się sugerować 🙂
jadietetyk
5 stycznia 2023 o godzinie 13:49Cześć! Jeśli chodzi o pomiar ciał ketonowych to najlepiej wieczorem, np. 2h po kolacji. Glukozę rano na czczo i później z ketonami.
Grzesiek L.
3 listopada 2022 o godzinie 22:06Cóż,
7 tydzień (czyli w dalszym ciągu adaptacja) i pomiar 3,5 godziny po ostatnim posiłku:
4,5 ketonów i 65 cukrów -> GKI = 0.8
W piątym tygodniu w badaniu moczu wyszło 15 ketonów 🙂
Problem mam, że mało śpię, oraz trochę stresu jest.
W 9 tygodniu kolejne badania krwi i moczu. Zobaczymy wtedy.
Makro jem 80%/15%/5%, 2 posiłki dziennie od tygodnia (wcześniej jeden posiłek dziennie, ale musiałem rozbić na 2, bo nie byłem w stanie przejeść 2100 kcal na raz) o godzinie 13 i 16.
Zacząłem adaptację 5-dniową głodówką.
Zobaczymy jak to się rozwinie 🙂
Pozdrawiam serdecznie
Angelika
24 sierpnia 2022 o godzinie 22:05Mam pytanie, Maz bezpośrednio po posiłku ma cukier 91, a przed posiłkiem 79. Czy to jest Ok?
Weronika
8 lipca 2022 o godzinie 13:26Hej 🙂
Przypadkiem trafiłam na Twojego bloga ale widzę, że zostanę tu na dłużej! Faktycznie ciężko poszukać mięsistych treści i gdzie się wejdzie tam inna teoria. 🙁
Czy wynik glukozy 61 mg/dl a ketonow 4,7 mmol/l GKI 0.71 czy to nie za mało? Oglnie na keto jestem od miesiąca. Wcześniej miałam wyniki bardziej „w normie ” lub też standardowe. W ostatnim tygodniu cukier zaczął mi spadać i utrzymuje się w granicach 60-75. Ketony różnie, zależy kiedy zmierzę, ale są dosyć wysokie w zakresie 3,1 do 4,8.
Czy jest to ok, czy uważasz, że powinnam przyjrzeć się lepiej swojej diecie ? Powiem, szczerze, że nie mam za bardzo apetytu
jadietetyk
8 lipca 2022 o godzinie 13:45Hej!
Na moje oko nie ma w tych pomiarach nic niepokojącego. Na pewno warto zastanowić się, czy nie jesz za mało. Brak odczuwania apetytu na diecie ketogenicznej występuje bardzo często i niestety nie jedząc łatwo można nabawić się niedoborów pokarmowych.
Kasia
2 lutego 2022 o godzinie 07:51Witam serdecznie, jestem na diecie keto 1,5 miesiąca wynik glukozy na czczo 100 mg a ketonów 0,6 mmol czy coś robię nie tak, iż mam taki wynik? Waga leci, samopoczucie bardzo dobre ale martwią nie te wyniki.. Proszę o pomoc. Pozdraeiam
jadietetyk
2 lutego 2022 o godzinie 08:09Cześć! Wynik glukozy zdecydowanie za wysoki, ale przyczyn może być całkiem sporo. Od złej kompozycji diety (za mało tłuszczów wielonienasyconych, za dużo nasyconych, za mało błonnika, niedobory), podjadanie pomiędzy posiłkami, późny ostatni posiłek, stres, aż po zaburzony rytm dobowy.
Kasia
2 lutego 2022 o godzinie 10:44Witam serdecznie, bardzo dziękuję za rąk szybką odpowiedź. Jem 3 posiłki w okienku 16/8, pierwszy posiłek o g12 ostatni o 19:30,pomiedzy nic nie podjadam. Wypijam 3,5 l wody dziennie z cytryną i szczyptą soli himalajskiej. Suplementuję się : ketoelektrolity, D3, magnez, selen, cynk, olej mtc. Rozkład posiłków to 70% tłuszcze (przeważnie roślinne, nierafinowane), 21% białko zwierzęce, 9 % węglowodany. Kaloryczność to ok 1600 kcal na dzień. Nie uprawiam sportów ale jestem aktywna spacerując. Remontuję mieszkania czyli praca fizyczna. Już sama nie wiem co robię źle, bo wydawało by się, iż robię wszystko dobrze a jednak wynik glukozy i niski keto świadczą inaczej… Samopoczucie dobre. Wspomnę, iż choruję na boleriozę i właśnie to, iż wcześniej byłam notorycznie zmęczona spowodowało, iż weszłam na keto. Teraz już energii mnóstwo.. Gdzie zatem przyczyną takich wyników? Pozdrawiam ciepło 🙂
jadietetyk
2 lutego 2022 o godzinie 15:16Kasiu, nie konsultuję w komentarzach, dlatego nie odpowiem, gdzie szukać przyczyny. Mogę tylko wspomnieć, że ketony masz na dobrym poziomie – 0,6 mmol/l wskazuje na stan ketozy.
Kasia
2 lutego 2022 o godzinie 20:13Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Marcin
28 stycznia 2022 o godzinie 16:46cześć jestem od 1,5tyg na diecie keto. intrygują mnie wynika na czczo tzn są dużo niższe od wieczornych 2-3h po ostatnim posiłku. np wieczorami 1,4-1,6 mmol a rano na czczo około 0,3 – 0,4. myślałem że podczas nie jedzenie poziom ketonów wzrasta.
glukoza około 4.2-4.8
poza tym wygląda jakbym popołudniamy był w ketozie a do południa nie ? czy możesz mi rozjaśnić moje wątpliwości? 🙂
jadietetyk
28 stycznia 2022 o godzinie 17:01Cześć! Jest to zjawisko naturalne i związane z cyklem dobowym hormonów.
Emil
4 stycznia 2022 o godzinie 10:42Witam mam znajomego który na diecie ketogenicznej mial poziom glukozy 25 mg/dl.
Czy to normalne?
jadietetyk
4 stycznia 2022 o godzinie 10:56Nie i raczej paski lub glukometr są do wymiany. 😉
Emil
4 stycznia 2022 o godzinie 11:12Dziękuje za szybką odpowiedz.
Kolega się wystraszył i zaprzestał diety. Teraz robi drugie podejście. Sprawdzimy moim glukometrem.
Aleksandra
15 lipca 2021 o godzinie 04:56Witam
poziom glukozy i keyonow mierze zawsze z rana naczczo i glukozy mam 89 a ketony 0.8 jestem na adaptacji 3 5ygodnie.Gki 6.17 czy jestem w ketozie czy raczej wyzszy powinien byc poziom? Czy dobrze robie ze sprawdzam rano ?
jadietetyk
15 lipca 2021 o godzinie 09:33Hej!
Jesteś w ketozie. Jeśli Twoim celem nie jest ketoza kliniczna, to takie pomiary są satysfakcjonujące.
Ev
18 listopada 2021 o godzinie 22:32Na keto jestem od 3 tygodni- moje pomiary po 2 h po posiłku to glukoza 73 a ketony 1.5 ,GKI = 2.70 . Stosuje diete keto ,bo dobrze się po niej czuje i nie ukrywam faktu,że zrzucenie kilku kg bardzo by mnie ucieszyło. Poprzedni pomiar to GKI 2.97. Czy to dobre wyniki,czy jednak muszę coś zmienić w diecie, bo z opisu GKI wynika ,ze jestem w glebokiej terapeutycznej ketozie.
jadietetyk
19 listopada 2021 o godzinie 07:43Twoja glukoza i poziom ketonów są naprawdę ok! 😉
Jeżeli Twoim celem jest dobre samopoczucie i utrata masy ciała, to poziom GKI i ketonów nie ma znaczenia i nie powinnaś się na tych pomiarach szczególnie skupiać. Ketony nie odchudzają, niski współczynnik GKI też nie. GKI został opracowany w celach terapeutycznych, a nie profilaktycznych.
Ev
21 listopada 2021 o godzinie 21:24Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
jadietetyk
22 listopada 2021 o godzinie 10:39Bardzo proszę! Pozdrawiam
Bartłomiej
27 listopada 2020 o godzinie 23:55Jestem w ketozie 5 tydzień przy tym trenuje 3razy w tygodniu. Dzisiaj zmierzyłem po treningu (rower 90min/35 km) poziom glukozy 56 i ciała ketonowych 5.1. gki wyszło 0,61. Czy to nie za mało (brak mocy).
jadietetyk
28 listopada 2020 o godzinie 13:01Co masz na myśli pisząc brak mocy?
Jeżeli czujesz się dobrze, możesz normalnie trenować to nie ma się czym martwić.
Inną kwestią jest to, czy Twoim celem z różnych względów jest ketoza kliniczna.